3D Seramik Yazıcı ile Dekoratif Ürünler

Sanat ve teknoloji yüzyıllardır el ele yürümeye devam ediyor. Özellikle 3D modelleme ve üretim teknolojilerinin geliştirilmesiyle birlikte birçok sanatçı, tasarımda ve üretimde çeşitli seçeneklerden faydalanmaya başladı. Farklı malzemelerin de kullanılmaya başlandığı 3D yazıcı teknolojisi, bu anlamda sanatçılara çeşitli seçenekler ve yenilikler sunma konusunda iddialı.

Binlerce yıldır var olan seramik sanatı ve zanaatı, birçok şekillendirme tekniğini de bünyesinde barındırıyor. 3D yazıcı teknolojisinin avantajlarıyla bir araya geldiğinde ise seramik sanatçılarına yepyeni ve çağdaş bir şekillendirme tekniği sunularak çeşitli avantajlar sağlanabiliyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde üç boyutlu yazıcıların seramik malzemelerle kullanılmaya başlanması ile ilgili çeşitli gelişmeler ortaya çıktı. Yine de 3D yazıcıların seramik sanatında kullanılması fikri ülkemizde hala çok yeni sayılır.

3D yazıcılar seramik üretimine ne katıyor?

Günümüzde nanokomposit malzemeler, çeşitli kullanım ve üretim kolaylıkları sağlayan plastik ve metal karışımlar ve seramik çamurları da bu teknolojide kullanılabiliyor.

Önemli avantajlardan biri elbette, seri üretime ihtiyaç duyulduğunda zamandan tasarruf sağlıyor olması. Aynı zamanda dijital ortamda modellenen ürünler herhangi bir kalıba ihtiyaç duymuyor ve seramik çamurları ile üretilebiliyor. Geleneksel kalıplı seri üretim ile kıyaslandığında 3D yazıcılar ile üretim yapmak, bu teknik sayesinde çok daha hızlı ve verimli ve kişiselleştirilerek yapılabiliyor. 3D yazıcı teknolojisi gün geçtikçe ilerliyor ve sürekli olarak yenilenen teknoloji sayesinde üretim yapmak git gide daha da kolaylaşıyor.


Seramik malzeme kullanan yazıcıların işleyişi, plastik filament kullanan yazıcıların işleyişi ile benzerlik gösteriyor. İki yazıcıda katmanlı üretim teknolojisi ile üretim yapmakta. Plastik filamentte baskı işlemi sırasında soğutma işlemi, seramik malzemesi kullanılan 3D yazıcılarda kurutma işlemi olarak görülebiliyor.

Türkiye’de 3D seramik yazıcı teknolojisi

Tüm dünyada hızlı bir şekilde gelişmekte olan 3D seramik yazıcı teknolojisi, ülkemizde oldukça yeni ve çok az kişi tarafından uygulanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Fatih Aslan da 3D seramik yazıcı teknolojisi kullanan kişilerden biri.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi olan Aslan, geliştirmeye devam ettiği 3D yazıcısı ile çeşitli seramik ürünleri üretebiliyor ve bunları kişisel sitesinden ve sosyal ağlarından yayınlıyor.

Fatih Aslan’ın çalışmalarına ve bloğuna link adresinden ulaşabilirsiniz.

1 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 500 kez görüntülendi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git