Anneanne Sandıklarındaki Keten Örtü Takımları

Anneanne Sandıklarındaki Keten Örtü Takımları
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 997 kez okundu.

keten-masa-örtüsü

Antika Sandıklardaki Örtü Takımlarını Modern Hayata Taşımak

Masa örtüleri Türk gelenek göreneklerine göre çok önemli bir yeri olan misafirleri ağırlarken onlara verilen önemi göstermenin en iyi yollarından biridir. Anneannelerden kalan keten örtü takımları ise gerek eski işlemelerle dolu olması gerekse el emeği içermesiyle sadece önemli günlerde çıkartılmak amacıyla sandıklarda yerini alır.

keten-örtü-tasarımları

Ketenin son zamanlarda moda olmasıyla yavaş yavaş yerini antika sandıklar yerine masa üstleriyle değiştiren keten örtü takımları yavaş yavaş hayatımıza girmeye devam ediyor. Çeyiz sandıklarının açılmasıyla Fransız sofra setlerine taş çıkaracak el emeği göz nuru anneanne takımları sofralara geri dönüyor.

Keten Örtü Modelleri ile Evinizi Yenileyin

en-guezel-keten-masa-oertuesue-modelleri-178055576

Modernize edilerek kullanılabilecek keten örtü modelleri arasında en popülerleri 12’li sofra takımlarıdır.  Altın simli, Amerikan servis ve pek çok farklı malzemeden yapılmış ve süslenmiş masa örtüleri günlük hayatta özel günlerde sık sık kullanılabilir. Sezonun favori kumaşı olan malzemeden yapılmış keten örtü modelleri artık daha çok hayatımıza girmeye başladı, Fransız dantelli masa örtüleri, dertsiz gümüş sofra takımı, cappucino incili sofra takımı gibi pek çok çeşidi olan sofra örtüleri günlük hayatımızı işgal etmişken; bunlara görece olarak daha sade olan eski örtüleri yenilemek ve evinizin atmosferine uyum sağlamak ise son derece kolay. Ufak rötuşlarla siz de örtülerinize yeni bir hava katabilir, evinizdeki mobilyalarla uyumlu hale getirebilirsiniz.

Keten Örtülerin Modernize Edilerek Günlük Hayatta Yerini Alması

yeni-dantel-modeleri

Şimdilerde sahip olması oldukça zor ve pahalı olan el işlemeli danteller ve çeşitli motiflerle işlenmiş yapılar, anneannelerin çeyiz için ördüğü sandıklarda keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi bizleri bekliyor. Dokusu seyrek olan keten kumaşlar kanaviçe yapılması için ideal olduğundan eski zamanlarda sık sık kullanılırdı bu yüzden de eski zamanlardan kalma keten örtü fikirleri çok geniş bir kartela da çeşitliliğe sahiptir. Yalnızca masa değil yatak örtüsü için de kullanılan eski keten örtüler bulundukları antika sandıklardan çıkarak günlük hayatımızda yerini almaya başladı, modernize edilerek günümüz modasına uyarlanarak salonun ve evin genel dekorunun atmosferine uyum sağlamaktadır.

keten-örtü-takımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git