Araba Lastiğinden Sehpa Yapıyoruz

Araba Lastiğinden Sehpa Yapıyoruz
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 2.013 kez okundu.

Araba lastikleri geri dönüşüm konusunda oldukça zorlu materyallerden yapılır. Günlük kullanımda zarar görebilecek birçok malzemeden daha sağlamdır ve eğer doğru kullanılırsa inanılmaz bir görsel dekora sahip olabilir. Peki, araba lastiğinden sehpa nasıl yapılır?

Öncelikle çok fazla malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Yalnızca şekillendirmek ve boyamak için malzemeler yeterli. Ancak ekstra süslemeler yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olacak malzemeler tamamen hayal gücünüze kalmış. Ham haliyle dahi güzel bir görsel çıkarabileceğiniz lastikleri yine de dilediğiniz renklerde boyayarak veya kaplayarakta kullanabilirsiniz. Sizler için bulduğumuz araba lastiğinden sehpa yapımı için bazı örnekleri gösterelim,

1- Lastiği ortamın renklerine uyacak bir tonda boyayın. Üzerine kendi çapından daha büyük çapta bir cam yerleştirin ve yepyeni sehpanız hazır.

araba-lastiği-kendin-yap

2- Lastiğinizin iç boşluğundan biraz daha geniş olacak bir çerçeve tabanına 3 veya 4 ayak monte edin. Uygun renklerde boyayın. Lastikten yapacağınız sehpanızın üst kısmı için yuvarlak bir ahşap kullanın. Daha sonra lastiğinizin üzerine sıcak silikon yardımıyla ince halatları sarın. Üst kısımdaki yuvarlak parçayı da içine alacak şekilde sarın ki üst yüzey hareket edemesin.

araba-lastiği-kendin-yap1

3- Lastiğinizle aynı boyda bir yuvarlak ahşap üzerine ayakları monte edin ve lastiğinizi üzerine oturtun. Bu sefer üst yüzey için yuvarlak ahşabı lastiğinizin boşluğunu tam kapatacak boyutta ayarlayın. Daha sonra en alttan yukarıya doğru başlayarak sıcak silikonla yapıştırarak lastiği tamamen saracak şekilde ince halatınızı yapıştırın.

araba-lastiği-kendin-yap2

4- Lastiğinizin boşluğunu tam kapatacak boyutta, yuvarlak bir cam parça kullanın. Dilerseniz dekorasyonunuza göre boyayabilirsiniz. Alt yüzey tamamen görüneceği için dilediğiniz gibi içerisini doldurarak süsleyebilir, veya olduğu gibi bırakabilirsiniz. Karar size kalmış.

araba-lastiği-kendin-yap4

5- Dilerseniz cam yüzeyle kullandığınız lastik sehpanızın ayaklarını bir diğer lastiğin yarım kesilmiş halinden yapabilirsiniz. Doğru boyutta olması ve sağlam yerleştirilmesi yeterlidir. Eğer daha sağlam durmasını istiyorsanız sehpanızı, ayak olacak olan yarım lastiğin üzerine yerleştirmeden önce, yarım lastiğe birer çivi çakarak, sehpanızın hareket etmesini önleyebilirsiniz.

araba-lastiği-kendin-yap5

6- Eğer sehpanızı daha aktif kullanmak istiyorsanız, ayak yerine alt yüzeye küçük tekerlekler monte edebilirsiniz. Doğru renk seçimiyle çok güzel bir sonuç alabilirsiniz.

araba-lastiği-kendin-yap6

 

7- Sehpanızın içerisinde masa oyunları, kitaplar, dergiler, oyun konsolları saklayabilir, istediğinizde çıkarabileceğiniz üst yüzeyler kullanabilirsiniz.

araba-lastiği-kendin-yap7

8- Eğer sehpa yeterli değil de, oturma grubu tarzında takımlar oluşturmak istiyorsanız yine araba lastiklerini kullanabilirsiniz. Kırılma riskleri yok, aşınma riskleri yok. Tek yapmanız gereken lastikleri dilediğiniz desenlerde sağlamca kaplamak. Koyu renk tercihler potlaşmaları göstermeyecektir. Mutfaklar için Kendin Yap Fikirlerimize de göz atabilirsiniz.

araba-lastiği-kendin-yap9

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git