Aydınlatma Ürünleri ve Dekorasyondaki Önemi

Aydınlatma Ürünleri ve Dekorasyondaki Önemi
20 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.786 kez okundu.

Aydınlatma, dekorasyonda kullanılan diğer tüm elementleri ortaya çıkarmak, mekâna kullanım amacına yönelik bir ambiyans katmak ve ışık kaynağından maksimum yararlanma sağlamak açısından son derece önemli bir dekorasyon unsurdur. Her konuda olduğu gibi dekorasyon konusunda da değişen trendler, aydınlatma fikirlerine de modern bir yaklaşım getirmiştir.

Aydınlatma Fikirlerimizle Herkesi Kendinize Hayran Bırakacaksınız

Aydınlatma seçimi yapılırken dikkat edilecek ilk nokta, mekânın kullanım amacına yönelik bir aydınlatma gereci seçmek olacaktır. Örneğin ev aydınlatması yapılırken her odanın kendi işlevi göz önünde bulundurulmalıdır. Mutfak, yemek odası, banyo gibi üst düzey hijyen gerektiren bölümlerde güçlü ışık kaynaklarından faydalanılmalıdır. Çalışma odası, hobi odası, çocuk odası gibi bölümlerde ve makyaj masasının bulunduğu veya dikiş ve ütü yapmak için ayrılan alanlar gibi aydınlatma ihtiyacının ön planda olduğu yerlerde öncelikli olarak gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmayı sağlamak amaçlanmalı, evin doğusuna bakan geniş pencereleri olan odalar bu amaca yönelik olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca günün her saatinde uygun bir çalışma ortamı sağlayabilmek için gözü yormayan, güçlü beyaz ışık kaynağı seçilmeli ve tepeden aydınlatma kullanılmalıdır.

Aydınlatma Tavsiyeleri

Dinlenme amaçlı kullanılan yatak odaları ve oturma odalarında ise daha loş bir ortam sağlamak için düşük frekanslı, zayıf ışık kaynaklarından veya abajur, mum gibi bölgesel, yumuşak aydınlatma sağlayan araçlardan yararlanılabilir. Ortama daha sıcak bir hava katmak için gün ışığı denen sarı lambalar kullanmak bu ortamlar için daha uygun olacaktır. Genellikle gösterişli dekorasyon parçalarının yer aldığı salon ve misafir odası gibi bölümler için ise daha çok göze hitap eden avizeler veya spot ışıklı tavan aydınlatmaları kullanılabilir.

Aydınlatma seçimi yaparken yüksek tavanlı evler için uzun sarkaç biçimindeki avizeler tercih edilebilir ancak alçak tavanlı evlerde spot lambalardan, kısa boylu minimal avizelerden veya tavan armatürlerinden yararlanmanın mekânı daha geniş göstereceği unutulmamalıdır.  Evin iç mekânlarının yanı sıra balkon, bahçe, teras, veranda gibi dışarıya açılan bölümlerinde güneş ışığı ile şarj olan lambalar, duvara veya tavana monte edilen armatürler tercih edilebilir. Ayrıca dış mekân aydınlatmasında böcekleri kendine çeken, aydınlatırken ciddi oranda ısı yayan sarı renkli ampuller yerine tasarruflu LED lambalardan yararlanmak daha uygundur. Tüm bunlara ek olarak iş yeri ve ofis dekorasyonu yapılırken de güçlü beyaz ışık kaynaklarından tavan aydınlatması şeklinde yararlanmak; dinamik ve canlı bir ortam oluşturma açısından önemlidir. Ayrıca gün ışığından yararlanabilmek açısından, görüşü engellemeden gün ışığının mekâna geçişine olanak tanıyan perde seçimi yapmak da bir başka önemli husustur.

Aydınlatma Fikirleri

Aydınlatma tercihi yapılırken mekânın kullanım amacına ek olarak ortama hâkim dekorasyon tarzı da göz önünde bulundurulmalıdır. Modern dizayn edilmiş mekânlarda beyaz ışık veren spot tavan aydınlatmaları, çağdaş çizgilere sahip abajurlar ve minimal tasarımlı avizeler tercih edilebilirken klasik ve nostaljik tasarıma sahip mekânlarda dekoratif şamdanlara yerleştirilen mumlar, sarı ışık veren ampullerin takıldığı rustik avizeler, ahşap detaylı abajurlar kullanılabilir. Tüm bunlara ek olarak; avize ve spot aydınlatmalarda çabuk patlayan, yüksek enerji harcayan ampuller yerine çevre ve bütçe dostu tasarruflu LED lambalar tercih etmek ekonomik ve akılcı bir yöntem olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git