Cam Kavanozları Birer Aksesuar Haline Getirmenin Yolları

Cam Kavanozları Birer Aksesuar Haline Getirmenin Yolları
21 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.660 kez okundu.

kavanoz-kendin-yap3

Kavanozlarla Kendin Yap Fikirler

Salçadan, turşudan, közlenmiş biberden artan kavanozları nasıl değerlendiriyorsunuz? Yoksa çöpe mi atıyorsunuz? İşte size geri dönüşümün harika duygularını yaşatacak birkaç pratik dekorasyon önerisi… İster evinizin bir köşesini şenlendirin, iterseniz ‘’el yapımı hediye’’ olarak sevdiklerinize hediye edin.

Kavanozdan bir şey üretmeden önce ilk yapmanız gereken şey, cam kavanoz modellerini artık temiz bir şekilde kullanmaya başlamaktır. Bunun için kavanozları sıcak suda bekleterek üzerilerindeki eski kağıtların soyulmasını sağlamalısınız.

Kumbara Yapımı

Kavanozdan kumbara yapımının en güzel yanı, bunun bir kumbara olduğunu anlaşılmasının güç olmasıdır. Evinizde küçük kumbara tırtıklayıcıları varsa bu ‘’gizli kumbara’’ ile biriktirdiklerinizi rahatlıkla onlardan saklayabilirsiniz.

Kumbara yapımının püf noktası, istediğiniz renklere boyayarak ya da süsleyerek hazırladığınız renkli kavanozlarınızın kapağına bir bozuk paranın geçebileceği kadar ufak bir kesik açmaktır. Daha sonra bu kesiğin etrafını da yüksek bir şekilde süsleyerek kavanozun bir kumbara olduğu görüntüsünü ortadan kaldırabilirsiniz.

Kalemlik Yapımı

En çok tercih edilen bir diğer aksesuar kalemliktir. Evinizde sağda solda başıboş bir şekilde duran kalemler bu şekilde hem kaybolmayacak, hem de şık bir şekilde bir arada duracaktır. Ayrıca kavanozlar bu şekilde düzenleyici olarak da kullanılabilir.

Renkli bir kağıt veya danteller ile kavanozu kaplama, cam boyası ile kavanoza resimler çizme, ipler veya hamurlar yardımıyla kavanozu kaplama gibi yöntemlerle istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz. Kapağı kullanmanız gereken durumlarda kapağı da süslemeyi unutmayın.

Mumluk Yapımı

Dekoratif kavanoz çeşitleri yaparken en çok tercih edilen bir diğer ürün de mumluktur. Burada süslemeyi mumun kendisi ile yapmak daha şık bir görüntü sağlayacaktır. Mumları kısık ateşte kullanmadığını bir cezvede eritebilirsiniz. Eriyen mumu 2–3 parçaya ayırabilir, her birine farklı bir gıda boyası ekleyerek çeşitli renkler elde edebilirsiniz. Bu şekilde farklı şekillerde ve sıralarda üst üste akıtacağınız mumlar kendiliğinden süslenmiş bir kavanoz gibi gözükecektir. Dikkat etmeniz gereken şey ise, bir kat kurumadan diğer katı atmamanız gerektiğidir. Aksi takdirde mumların rengi birbirine girebilir.

Vazo Yapımı

Kavanozdan vazo yapmak için biraz daha uzun ve geniş ağızlı kavanozları tercih etmekte fayda olabilir. Ve önerimiz mutlaka kavanozu içi gözükmeyecek şekilde kaplamanız olacak. Aksi takdirde çiçeklerin kökleri bir süre sonra suyu bulandıracak ve kötü bir görüntü olacaktır

Kavanoz Olarak Kullanma

Kavanozları kavanoz olarak da kullanabilirsiniz. Ancak bu onları süslemenize engel değil. Sadece içine gıda koyduğunuzda arada bir yıkamanız gerektiğini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bunun için kavanoz yıkandığında camdan çıkmayan boyalar ile boyanmalıdır. Bu şekilde içine mercimek, fasulye, un koyabilir, arada bir makineye atıp yıkayabilirsiniz. Kavanozlarla Kendin Yap fikirleri ilginizi çekiyorsa Bu Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git