Çatı Katında İnziva

Çatı Katında İnziva
1 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.125 kez okundu.

Çatı dubleksi dekorasyonu, sahip olan kişiler için oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle ilk defa çatı katını aktif kullanacak kişiler için alanı kullanışlı hale getirmek, dekorasyonunu doğru yapmak zorlayıcı bir süreç olabilir.

Çatı katı eğimli olduğu için kullanım alanı daralıyor diye düşünebilirsiniz. Ancak tüm bölümleri aktif kullanmak, geniş bir alan yaratarak “etkin” kullanım sağlamak mümkün. Doğru renkler, doğru mobilyalar, doğru eşya terchilerinde bulunmak çok önemli. Örneğin; eğer çatı eğiminiz, oda tabanıyla kesişecek şekildeyse gömme dolaplar kullanarak yürümeniz mümkün olmayan bu alanları aktif kullanmanız mümkün.

çatı dekorasyonu

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

“Tavan arası” fikrinden “çatı katı” güzelliğine uzanan bu yolda işinize yarayabileceğini düşündüğümüz birkaç tavsiyemiz var.

Eğer çatı katınızı yatak odası olarak kullanmak istiyorsanız, öncelikle renk seçiminizi ve yapı özelliklerini dikkatli seçmeniz lazım. Çatı katları ısıdan en çok etkilenen yerdir. Ayrıca yatak odanızın kaliteli bir uyku çekmeniz için dış sesleri almaması gerekir. Yalıtım sistemlerinizi dikkatli tercih etmeniz bu noktada büyük önem taşıyor. Ayrıca yatak odanızın ışık alabilmesi için beyaz veya beyaza yakın açık tonlar tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Dolayısıyla mobilyalarınızda yapacağınız renk tercihleriyle stilinizi yansıtarak hem aydınlık hem şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Alanları avantajlı kullanmanız lazım. Şöyle ki, yürüyemeyeceğiniz yerlerin, yatağınızı koyduğunuzda başınızı çarpma ihtimaliniz olan yerlerin boş durmasına gerek yok. Bu alanları ölçüleri doğru alınmış dolaplar için veya dekorasyon için kullanabilirsiniz. Uzunluğu kısa, eni geniş kitaplıklar da bu alanlar için kullanışlı olacaktır.

Ancak çatı katınızı yalnızca yatak odası olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Bu alanlar hobi alanları, kış bahçeleri hatta hayal gücünüze bağlı olarak hamam olarak bile kullanılabilir. Ancak alanı ne için kullanırsanız kullanın bazı temel kurallar geçerli olacaktır. Örneğin mobilyalarınızı kolay monte edilebilen parçalardan seçmelisiniz. Düşük eğimli tavan yüksekliği için, düşük eğimli mobilya seçmelisiniz. Ayrıca genelde güven veren koyu renkler bu alanlar için pek faydalı olmayacaktır. Alanı dar göstererek içinizi karartabilir.

Mobilya tercihinde odanın alacağı ışığın seçilen mobilyanın üzerine vurup vurmayacağı çok önemlidir. Tercihinizi bu durumu göz önünde tutarak belirlemeniz, mobilyanızın renk değişimine uğramasına engel olabilir. Yatak odası olarak kullanılacak çatı katlarında gürgen, kestane ahşap kullanımı oldukça kaliteli ve şık bir görüntü yaratacaktır. Ayrıca eğer hobi bahçesi veya Fin hamamı gibi fikirler uygulamak istiyorsanız mobilyalarınız ve ahşap bölümlerinizin olası ıslak alanlardan etkilenmemesi için ıhlamur ağacı kullanabilirsiniz. Çatı Katı Dekorasyonu ile ilgili Bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git