Dekorasyonda Barok Esintileri Yakalamanın Yolları

Dekorasyonda Barok Esintileri Yakalamanın Yolları
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.094 kez okundu.

Barok Stili Nedir?

barok-tarzı-mobilya-aksesuar

Avrupa’da 16. Yüzyılın sonlarından başlayarak 18. Yüzyılın ortalarına kadar varlığını sürdürten güzel sanatlarda görkemi ve göz kamaştırıcılığı kullanan sanat biçimine barok denir. Özellikle Bach ve Handel gibi sanatçıların kullandığı bu gösterişli biçem, şaşırtmayı ve etkilemeyi öncelik haline getiren ve özellikle mimaride, müzikte ve plastik sanatlarda kullanılan büyük yapıtları doğurmuştur. Ancak barok nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse, Rönesans sanatının yerini tutan ve ilk çağ üslubunu taklit eden, ışık ve gölge tezatlarının hakim olduğu akılcılıktan ziyade mistik ve sübjektif ağırlıklı, sanatçının iç dünyasını sanata hakim kılan akım olarak özetlenebilir.

Barok Tarzda Aksesuarlar İle Evinizi Zenginleştirin

barok-tarzı-mobilya

1600-1750 yılları arasında klasik sanatı izleyen bu mimari akım tarihin pek çok görkemli resmini doğurdu. Cümle içinde ise genelde “üslubu dağınık, şişkin” anlamında kullanılan İngilizce “baroque” kelimesinden gelen bu kelime günümüzde mimari alanda ve dekorasyonda hala etkilerini sürdürmektedir. Bu tarzı yakalamak için siz de evinize barok tarzda aksesuarlar kullanabilirsiniz. Evinizi barok stilde dekore edebilmek için öncelikle bu stilin genelde modern ve klasik evlerde uygulanması gerektiğini bilmelisiniz. Barok tarz evinize lüks ve şatafatlı bir hava katarak aristokrat bir stil yakalamanıza yardımcı olur. Barok sanatında öne çıkan büyüleyici ve etkileyicilik dairesel dönüşlü üst kısımlardan ve iç ve dış bükey yüzeylerdeki abartılı ve kıvrımlı oyuklardan alır kaynağını.

Mobilyalarda Barok Dokunuş

ev-barok-dekorasyon-lambalari1

Barok tazı ev dekorasyon önerileri arasında kaliteli ve eşsiz bir atmosferi yakalamak için evinizde kullanabileceğiniz bir diğer etmen de mobilyalardır. Evinizin tamamında el işçiliği ve özen olduğu hissini yaratarak pahalı bir esinti ve görünüm veren barok tarz mobilyalar klasik tarzdan esintileri de salonunuza ve yatak odanıza taşıyabilir. Ayrıca koridorunuzda kullanabileceğiniz özel duvar kağıtları ile ihtişamlı barok esintiler yakalayabilirsiniz. Kaliteli ve eşsiz bir tarz yakalamak için ayna gibi aksesuarlardan yararlanabilirsiniz, bu mobilyaların ahşap ya da metal köşelerinin altın kaplama olması ve gösterişli metallerden yapılması barok etkisi veren siyah avize ile mükemmel bir kombinasyona eşlik edecektir. Eğer eviniz yüksek tavanlı ise mobilyalarınız ile barok havasını daha hızlı yakalayabilir ve hatta küçük mobilya modelleriyle bile barok stili evinizde yansıtabilir ve yaşatabilirsiniz.

her-odaya-barok-stilde-mobilyalar

ev-barok-dekorasyon-lambalari

Etiketler:

Dekorasyonda Barok Esintileri Yakalamanın Yolları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Halil Hotay dedi ki:

    Fotoğraflardaki ürünler çok şık.

    1. Dekor Fikir dedi ki:

      İlginize Teşekkürler

Sayfa başına git