Doğru Renk Huzur Verir

Doğru Renk Huzur Verir
11 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.387 kez okundu.

İnsanın evi kendini en huzurlu hissetmesi gereken yerdir. Dolayısıyla bu huzuru maksimuma çıkartmak için doğru tercihlerde bulunmak gerek. Evin bütünlüğüyle değil, her odanın fonksiyonuyla düşünmemizde bu noktada yarar var. Peki, bu rahatlığı nasıl sağlayabiliriz? Odalarda huzur veren renkler hangileridir?

Salon ve Oturma Odası

Salon veya oturma odalarında sade, iç rahatlatan bir etki için açık tonlar kullanılmalıdır. Genelde televizyonlar oturma odasında bulunur ve izlerken gözlerinizi yormaması için mavinin açık tonları, beyaz tonlar uygun olacaktır. Ayrıca kahverengi de huzur ve güven veren bir renktir. Salon ve oturma odaları için kahverenginin açık tonlarıda uygun ve daha az yorucu olacaktır.

Mutfak

Evlerimizin merkezi, ailenin toplandığı yerdir mutfak. Dolayısıyla tüm ailenin rahat edebileceği tercihler yapılmalıdır. Burada en önemli değişken mutfağın boyutudur. Mutfak eğer küçükse açık renkleri kullanmak daha yararlı olacaktır. Mor, siyah gibi renkleri küçük bir mutfakta kullanmak karmaşaya ve zaten küçük olan alanın daha küçük gözükmesine neden olacaktır. Büyük bir mutfağınız varsa, ahşap renkleri, koyu yeşil en çok tavsiye edilen renklerdendir. Küçük mutfaklarda kullanılabilecek olan bej, beyaz, açık sarı tondaki genel alanlar haricinde mutfak aletleri seçimlerinizi renkli yaparsanız ortaya çok canlı bir görüntü çıkacaktır.

Yatak Odası

Dekorasyonun ve renk seçiminin en hassas alanıdır. Tüm günün yorgunluğunun kapıların arkasında kalacağı, kaliteli bir uyku çekmeniz gereken yer yatak odasıdır. Dolayısıyla seçilecek renkler sakin ve huzurlu olmalıdır. Duruma göre pastel renkler veya genel alanın beyaz kullanımı üzerine bej, pastel mavi, açık pembe ve yeşil renklerde eşyalar tercih edilebilir. Beyazın bu alandaki kullanımı insandaki huzur verici etkisidir. Beyaz ve beyaza yakın açık tonlar üzerinizde sakinleştirici bir etki yaratacak odaya giren ışığın dağılmasını ve renkli eşyalarınızla şık bir görüntü oluşturmasını sağlayacaktır.

Çocuk Odası

çocuk-odası-duvar-süsleme

Çocuk odaları belirli yaş aralıklarına göre değişkenlik gösterebilir. Kullanılacak olan renkler psikolojik ve fiziksel gelişimde çok büyük önem taşır. Tek renk kullanmaktan kaçınmak gerekir. Yalnızca beyaz ışığı tamamen odaya yansıtabilir, yalnızca kırmızı rahatsızlık verebilir. Doğru bir kombinasyon ile farklı ama uyumlu renkleri kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca odadaki eşyaların renk seçimleri de büyük önem taşımaktadır. Erkek çocuklar için; mavi, gri, krem renklerini, kız çocukları içinse; krem, pembe, gri, lila seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Banyo

Göz alıcı renkler bu alanda ilgi çekici olsa da rahatlatıcı bir alan için soğuk renklerin açık tonları tercih edilmelidir. Genelde alanları küçüktür ve dekorasyonunun temelinde sadelik yatar. Bej rengi veya yeşil, mavi gibi renklerin açık tonları tercih edilebilir. Sıcak renkler küçük olan alanı daha küçük göstereceğinden kaçınmakta fayda var

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git