Evlerinizde Vintage Dokunuşlar

Evlerinizde Vintage Dokunuşlar
24 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.457 kez okundu.

“Evlilik” kelimesinin asıl anlamı bir ömür boyu hayatı paylaşıp aile kurumuna ilk adımı atmakken, dört duvar ve bir çatı ile ifade edilen, başımızı soktuğumuz “ev” den türemiş olması tesadüf müdür? İki insan birbirini severse samanlıktan ev de olurdu. Kimseyi sevemediysen yalnızca sana ait, her köşesine ruhunu sindirdiğin bir ev de.. Herkesin hayali en iyi muhitte, en güzel binada, en yeni evde oturmak oysaki modern toplum hayatında zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalabilmemiz için en yeniye ve en güzele sahip olmak değil var olana değer katıp tadını çıkarmak güzel olan. Bunun yolu da hayatın getirdiği şartlara göre şekillenmekten ve elimizdekinin kıymetini bilmekten geçiyor. Son dönemde eskiye dair trendlerin yeniden üretildiği Retro akımları, vintage dokunuşlar, rustik mobilyalar bu sebeple çok popülerler.

İster evli olarak, ister öğrenci veya çalışan, içinde yaşadığımız mekânlar bizi ve biz de mekânları etkileriz. Başlangıçta dört duvar olan bir daire, içinde yaşadıkça bizimle renklenir, çiçeklenir, yaşamaya başlar. Aynı apartmanın, mimarisi aynı olan farklı dairelerinin birbirinden bambaşka görünmesi bu yüzdendir. İçinde yaşadığınız eve ne kadar ruh katarsanız o da size karşılığını huzur ve mutluluk olarak verir. Özellikle yeni ev kuranların yaptığı hatalardan biri mobilya mağazalarından takımları alıp evlere yerleştirmek ve üzerine kişisel hiçbir şey katmamaktır. Yeni olanın güzel olduğu algısı tamamen yanılsama. Tam da bu yüzden son yıllarda vintage, rustik, retro gibi yabancı kelimeleri giyimden, dekorasyona, mobilyadan beyaz eşyaya her alanda görüyoruz. Eskiye öykünen tasarımlar hayatımıza yeniden girdi. Peki, vintage ne demek? Evinizde vintage köşeler oluşturmak nasıl bir etki sağlar? Sorularının cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Evinizde Vintage Köşeler

Vintage eski dönemlere ait değerli ve kabul görmüş parçaların kullanılması demektir. Bu parçalar anneannemizin dantelleri, büyüklerimizden kalma porselen kahve takımı veya bir deri mont olabilir. Vintage parçaların dönem ruhu taşıması, el işçiliğinin değerli olduğu, insanların objelere daha fazla emek ve saygı göstererek onları günümüze kadar anılarıyla beraber saklamaları vintage ürünleri daha da değerli kılar. Bu modayı uygulayabileceğiniz, evinizde vintage köşeler oluşturabileceğiniz çok basit ve uygun fiyatlı yöntemler var.

Köydeki babaannenizin tel dolabını, zımparalayıp eskitme beyaz boyayla boyayarak evinizin girişine asabilir, içerisinde kitaplarınızı veya eski rengârenk porselen tabaklarınızı sergileyerek vintage bir köşe oluşturabilirsiniz. Salonunuzun bir köşesini eskiciden alacağınız bir tekli berjeri açık renklerde patine bir boyayla boyayıp, üzerine goblen bir yastık yerleştirerek modern mobilyalarınıza uyum sağlayabilecek bir alan oluşturabilirsiniz. Bu modayı en güzel kılan, yaşanmışlıkların ve eskiye verilen değerin artmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git