Geri Dönüşümden Dekorasyon

Geri Dönüşümden Dekorasyon
14 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.548 kez okundu.

Tüketim çağının hızla ilerlemesi ve insanlık tarihinin verdiği bilinçaltı oluşumu ile çöp üretimi hızla artmaktadır. Düşünmeden ve müsriflikle birçok faydalı eşyaları da çöp kontenjanına koymaktayız. Tüketim çılgınlığı zaten başlı başına çöplüklerin boyutuyla paralel ilerlemekte. Oysa hayatımıza geri dönüşüm refleksini getirsek belki çöp üretimimiz azalabilir. Hayatımızı farklı kılacak ekonomik ve ilginç dekoratif ürünler yapabiliriz. Doğa severlerin gelecek kuşaklara bırakmayı düşündükleri dünya ile şimdiki dünya neslinin yaptıklarının zıtlığını yaşamaktayız. Neler yapabiliriz peki?

Birçok televizyon programı ve yazılı yayınlarda bununla ilgili birçok örnek mevcut. Evlerimizde ürettiğimiz çöplerden ve sanayi tipi birçok atık ürünlerden farklı dekoratif ürünler yapılabilir. Günümüzde en çok karşılaştığımı örneklere değinecek olursak… Sizlerin de sıklıkla gördüğü otomobil veya kamyon lastiklerinden yapılan birçok geri dönüşüm ürünü mevcuttur. Lastikler çöp kontenjanına koyduğumuz belirgin sanayi atıklarıdır. Eski lastiklerin çoğu yakılır. Ancak lastiklerden kutu, saksı, sehpa ve daha birçok bahçe mimari unsur yapılabilir. Bunlardan en yaygını lastikleri farklı renkler ile boyayarak evlerin bahçelerine veya cafe önlerine konan saksılardır.

astikleri altlarına minik tekerler monte edip, üstüne de uygun kesilecek bir raf sistemi ile sehpa ve kutular yapılabilir. Bunun dışında doğada en zor yok olan ve zararı da fazla olan plastik şişelerden de türlü şeyler yapılabilir. Plastik şişelerin türlü boyutları ve renkleri mevcuttur. Özellikle alt kısımlarının kesilmesi ile kalemlik, gazetelik, sepet ve lambalar yapılmakta. Bunları yaparken yaratıcılığınızı da kullanmalısınız. Kalemlikleri veya sepetleri bazı kırtasiye malzemeleri ile süsleyebilirsiniz. Göz, kulak gibi yüz figürler ile kahramanları bu atık malzemeler üzerine yerleştirebilirsiniz. Bunları yaptığınızda hem çocuklarınızın mutlu olduğunu hem de evinizin renklendiğini göreceksiniz. Son zamanlarda eskitme tarzı mobilyalar da moda. Elinizde çok hasar görmemiş ahşap malzemelerinizden de faydalanabilirsiniz. Örneğin eski ahşap bir merdivenden kitaplık yapabilirsiniz. Ahşaplar için özel koruma ve bakım malzemeleri kullanırsanız, eskisinden de iyi oldu, diyebileceğiniz harika eserler yarabilirsiniz.

Annelerimiz eski örülmüş kazak, hırka gibi kıyafetlerin yünlerini yeniden kullanarak farklı ev gereçleri yaparlardı. Lif, örtü veya paspasa dönüşen kazaklar görebilirdiniz eskiden. Şimdilerde fabrikasyon tekstil yoğunluğundan örgünün yeniden geri dönüşüm ile örgüye dönmesi zor tabi. Ancak çöp kontenjanına koyduğumuz birçok tişörtten de paspas yapılabilir. Hatta kız çocuklarınız için tütü etek yapabilirsiniz. Kilim, minder kılıfı ve saksı askıları gibi dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Tüm bunları biraz düşünerek, biraz araştırarak ve elbette hayal gücünüzü kullanarak çoğaltabilirsiniz. Yapılması gerekense geri dönüşüm refleksini kazanmamız.

Etiketler:

Geri Dönüşümden Dekorasyon Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Fatma Vural dedi ki:

    Yeni evlendim ve eski evimde kalan fazladan şişeleri de atmak istemedim geri dönüşüm yanlısı biri olduğum için farklı bir görünüm vererek kullanmak istiyordum ki bir arkadaşım bu siteyi bana gönderdi ve çok güzel geri dönüşüm modelleri var takipteyim

    1. İlginize Teşekkürler

Sayfa başına git