Geri Dönüşümle Evde Yapabileceğiniz Mutfak Eşyaları

Geri Dönüşümle Evde Yapabileceğiniz Mutfak Eşyaları
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 2.675 kez okundu.

Eskileri yenileme geri dönüşüm projeleri son yıllarda oldukça fazla rağbet görmektedir. Özellikle evinizde kullanmadığınız ve atmayı düşündüğünüz eski eşyalarınızı değerlendirerek muhteşem dekorasyon ürünleri yaratabilirsiniz. Özelikle mutfak ürünlerinden mutfağınıza yeni eşyalar üretebilirsiniz. Biraz hayal gücü, biraz da el becerisi ile dilediğiniz dekorasyon ürünlerini hayata geçirebilirsiniz. Mutfaklarınızda en çok kullanmadığınız ürünlerden biri buz kaplarıdır. Buz kaplarınızı siz de kullanmıyorsanız ya da yedek buz kabınız varsa ve bir köşede duruyorsa, bu kabı farklı şekilde değerlendirerek mutfağınıza yeni bir eşya yapabilirsiniz. Buz kaplarınızın içerisini mutfaktaki ürünlerle doldurarak onları bir tür saklama kabı haline getirebilirsiniz. Ya da anahtar, dikiş iğnesi, iplik, boncuk ve benzeri küçük ve kolay kaybolabilen ürünleri buz kapları içinde saklayarak evinizin daha düzenli kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Kendin Yap Fikirleri

Yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları içinde mutfak için olan ürünlerden bir diğeri de çatal, kaşık ya da metal spatula gibi ürünlerden yapılan askılıklardır. Eskiyen ve artık kullanmak istemediğiniz çatalları, kaşıkları ya da spatulaları sap kısımlarından bükün. Bükülmüş olan bu ürünleri çivi yardımı ile duvara sabitleyin. Yapmış olduğunuz bu askılara fincan, tava ve benzeri asılabilen mutfak eşyalarınızı asıp onları güzel bir şekilde sergileyebilirsiniz. Kullanamadığınız fincanlarınızı değerlendirmek için de onları birer mumluk haline dönüştürebilirsiniz. Hazır mumları fincanların içine yerleştirebileceğiniz gibi eritmiş olduğunuz mumları fincanlarınızın içine doldurarak da yeni mumluklar elde edebilirsiniz. Eski eşyalardan mumluk yapmanın bir diğer yolu da kullanmadığınız kepçelerinizi kullanmaktır. Kepçelerin saplarını bükerek onları çivi ile duvara monte edebilirsiniz. Ardından kepçenin içine mumları koyarak mutfağınızda güzel bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Evinizdeki plastik kaşık e çatallardan mutfağınız için avize yapmanız bile mümkündür. Bu çatal ve kaşıkları uygun bir yapıştırıcı ile birbirine yapıştırarak daire şeklinde bir avize elde edebilirsiniz. Mutfak dekorasyonunuz için oldukça yaratıcı bir fikir olacak olan bu avizeler sayesinde evinizin görünümünü oldukça değiştirebilirsiniz. Kolay geri dönüşüm fikirleri içinde en güzel seçeneklerden biri de boş kavanozlardan çiçek saksısı yapmaktır. Hem teneke kutuları hem de cam kavanozları birer çiçek saksısına dönüştürerek bunları mutfağınızda sergileyebilirsiniz. Çatal kaşıklardan meyve tabağı yapmak da oldukça farklı fikirler arasında yer almaktadır. Mutfağınızda kullanabileceğiniz bu meyve tabakları, çatal ve kaşıklardan yapıldığında çok daha farklı bir dekorasyona sahip olmanızı da sağlayacaktır. Eski süzgeçten avize yapmak da oldukça yaratıcı bir fikirdir. Eskiyen demir rendelerinizi ters bir şekilde duvara monte ederek çatal, kaşık ya da bıçak koyma kutusu olarak da kullanabilirsiniz. Geri dönüşümden dekorasyon fikirlerimiz ile birlikte diğer kendin yap içerikli  Ağaç Dalları Salonunuzu Süslüyor adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git