Hem Modern, Hem Vintage, Hem Avangart: Koltuk Döşeme Kumaşları

Hem Modern, Hem Vintage, Hem Avangart: Koltuk Döşeme Kumaşları
27 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.569 kez okundu.

Koltuk Döşeme Kumaşları Seçimi

Ev dekorasyonunda önemli bir yer teşkil eden koltuk döşeme kumaşları, 1970 ve 80’lerin modasını yansıtan desen ve renklerin yanı sıra, 2000’lerin modern çizgilerinden ilham alan çeşitleriyle de son derece özgün ve yenilikçiler. Özellikle günümüzde, takımdaki tüm koltukları kaplatmak yerine yalnızca berjerleri ve yastıkları desenli kumaşlarla kaplatmak, diğer koltukları desene uyumlu bir renkle tamamlamak oldukça moda. Çiçekli, fazla hareketli döşeme kumaşı desenleri tercih etmeyenler için de güzel bir yöntem olan bu kombin, evinizde sade ve şık bir görünüm elde etmeniz, eskiyen koltuklarınızdan kurtulmak yerine onları yeniden hayata döndürmeniz için de oldukça parlak.

Koltuk Döşeme Kumaşları

Kumaş Seçmeden Evvel Tarzınıza Karar Verin

Çiçekli, kareli, simli, çizgili, deri, saten, akrilik, keten, kanvas, gabardin, şönil, goblen, pamuklu… Onlarca döşemelik kumaş arasından, hayalinizde olanı gerçeğe dönüştürmeniz için en doğru kararları vermeniz gerekiyor. Vintage bir tarz mı, geleneksel çizgiler mi, yoksa minimalist ve modern bir üslup mu size hitap ediyor? Önce buna karar vermeniz, renk ve desenleri, kumaşın cinsini ondan sonra belirlemeniz gerekiyor. İşte size döşeme kumaşı fikirleri.

Şöminesi Olanlara Öneriler

Eğer evinizde şömineniz varsa, şöminenin önüne mor, toprak tonları, bordo, yeşil, haki tonlarında berjerler yerleştirerek, huzurlu bir köşe oluşturabilirsiniz. Klasik koltuklarınızı kaplatmak istiyorsanız kadife kumaş, şölin kumaş, sizin için doğru tercih olabilir. Yaz aylarında terletmemesi öncelikli tercihiniz ise deri kumaştan kaçınmalı, daha pamuklu ve keten kumaşlara yönelmelisiniz.

Her Renk, Her Kumaşta Güzel Durmaz

Kumaşı seçerken, istediğiniz rengin o kumaşta kaliteli durup durmadığına da mutlaka bakmanız gerekiyor. Koltuğun kirlenmesinden endişe ediyorsanız, daha koyu tonları seçip beyaz, bej ve pudra tonlarından kaçınabilirsiniz. Ayrıca evinizin zeminiyle zıt olacak şekilde kumaş seçimi yapmanız, koltuklarınızı daha ön plana çıkaracaktır. Örneğin koyu renk bir parkeniz varsa, daha açık ve boğmayan tonlar seçenekleriniz arasında yer alabilir.

koltuk-döseme-kumas-seçimi

Eğer Kararsız iseniz, Değişime Küçük Parçalardan Başlayın

Desenli kumaşlara karşı ön yargılarınızı bir kenara bırakıp, sayısız renk ve desenin yer aldığı kataloglara bakmaya başlasanız iyi olur. Eğer kendinizi bu kadar yeniliğe tam anlamıyla hazır hissetmiyorsanız ve şu an zevkle seçtiğiniz kumaşın, ileride size kullanışsız bir parça gibi gözükmesinden endişe ediyorsanız, önce koltukların minderlerini kaplatabilirsiniz. Verdiğimiz döşeme kumaşı önerileri, size yardımcı olacaktır. Koltuk Kumaşınız Sizi Yansıtsın başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git