Avize Seçimi ve Kullanımı

Avize Seçimi ve Kullanımı
2 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 502 kez okundu.

Avize Kullanım Alanı

Ev aldığımızda ya da yeni bir eve taşındığımızda eğer başından itibaren yapımını takip etmediysek aydınlatmaların oldu bittiye getiren bir anlayışla konduğunu fark ederiz. Bir çoğumuz da bunun farkında bile olmadan tavanın tam ortasında yer alan aydınlatmaların verdiği rahatsızlığın nereden kaynaklandığı konusunda bir fikir sahibi olamaz. Evimizdeki aydınlatmalar her amaca uygun olarak farklı konumlandırılmalıdır. Mesela okuma amaçlı kullanılan aydınlatma ile televizyon izlerken kullanılan aydınlatma farklı olmalıdır. Evimizde kullanacağımız avize seçimi nasıl olması olmalı sorusundan önce avizenin nereye konması gerektiğine karar vermeliyiz.  Yerleştiğimiz andan itibaren ya odanın tam ortasındaki aydınlatmaların yerini değiştirmeli ya da hangi amaçla kullanacağımızı belirleyerek kablo çekerek uzatabiliriz.

Aydınlatmada kullanılan tüm malzemeler farklı amaçlarla kullanıma yönelik olarak farklı zevklere hitap etmek üzere tasarlanırlar. Salonda veya mutfakta kullanacağımız aydınlatma hem zevkimize hitap eder olmalı hem de salon aydınlatmalarında oturma grubunun yakınında olmalı,  mutfakta ise ortama yumuşak bir hava verecek bir aydınlatma seçilmelidir.

Abajur Kullanılabilecek Mekanlar

Okuma lambası veya abajur adı verilen aydınlatmalar tavanda kullanılan avizelere alternatif olarak en sık kullanılan aydınlatma seçimlerindendir. Abajurlar salon ve oturma odası dekorasyonlarında çok sık yer alırlar. Hem aksesuar olarak daha dikkat çekicidirler hem de göz hizasına yakın oldukları için dergi ve kitap okumak için daha uygun bir aydınlatma seçimi sunarlar.  Salona avize modelleri seçerken mutlaka abajur kullanmak gerekir çünkü onlar mekanın adeta yıldızı konumundadırlar.

Eğer salonunuzda tavan yeterince yüksek değilse aynalarla kaplanarak tavanın daha uzun gösterilmesi sağlanır bu durumda aydınlatmalar yansıyarak salonda daha hoş bir etki yaratabilir. Aynanın arka kısımlarına yerleştireceğiniz ampuller ile tavandan direkt olmayan bir aydınlatma elde edebilirsiniz ki böyle olunca derin bir yükseklik etkisi elde etmiş olursunuz.

Yemek Odaları ve Mutfaklar İçin Aydınlatma Önerileri

Yemek odalarında ve mutfakta direkt aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar sert gölgeler vererek yumuşak bir ortam etkisi verirler. Yine belirli bir alanda yüksek bir ışık kaynağına ihtiyaç duyuyorsanız yine direkt aydınlatmaları kullanabilirsiniz.  Duvara yönlendirerek kullanacağınız endirekt aydınlatmalarda ise ışık yine yumuşak olacaktır ve kaynağın yüzde 10 u oranında aydınlatma sağlanacaktır.

Endirekt aydınlatmalarda ışığın renginin de açık olması tercih edilir. Böyle olunca tavan ve duvarlardan yansıyan ışık daha yumuşak bir etki verir. Mutfak avizeleri nasıl olmalı sorusundan önce ışığın direkt etkisi mi isteniyor endirekt etkisi mi isteniyor önce buna karar vermek gerekir. Yine mutfak avizelerinde mutfak tezgahına yakın olarak yüksekte bir aydınlatma da oldukça hoş görünecektir. Mutfak avizelerinin seçiminde nemden etkilenmeyecek avizelerin kullanılması da kullanım kolaylığı açısından önemlidir.Aydınlatma ürünleri ile ilgili bu makalemizde size farklı fikirler verebilir.

Etiketler:

Avize Seçimi ve Kullanımı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Altan Yıldız dedi ki:

    artık evimin avizelerini değiştirmem gerekiyor ama dekorasyon da fazla bi bilgim olmadığı için direk konuyu baştan sona okudum şuan biraz daha bilgilendim teşekkürler

    1. İlginize Teşekkürler Altan Bey

Sayfa başına git