Koltuk Kumaşınız Sizi Yansıtsın

Koltuk Kumaşınız Sizi Yansıtsın
27 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.103 kez okundu.

Evet yanlış duymadınız. Koltuk kumaşınız sizi yansıtmalı. Yaşam tarzınız, tercihleriniz, evdeki kişi sayısı, zevkleriniz gibi bir çok unsur koltuklarınızda kullanacağınız kumaş çeşidini etkiler. Eğer bunları görmezden gelerek yalnızca hoşunuza gittiği için bir tercihte bulunursanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Peki en iyi koltuk kumaşı konusunda nasıl tercih yapmalısınız?

Öncelikle ihtiyaçlarınızı doğru belirlemekte fayda var. Koltuğunuz güneşi çok gören bir yerde mi duracak, evinizi paylaştığınız kişilerin ihtiyaçları nelerdir, evcil hayvanınız var mı, çok sıcak veya nemli bir yerde mi yaşıyorsunuz sorularını göz önünde bulundurmanız gerek. Koltuk kumaşı seçiminizi, kolay temizlenebilen ve leke tutmayan özelliklere sahip kumaşlardan yana kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Başlıca dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıralayabiliriz;

Uyumlu Renk Seçimi

Kumaşın dokusu kadar, renkleri de çok önemlidir. Koltuğunuzu kullanacağınız odanın renkleriyle uyumlu, kullanım alanına göre özelliğini yansıtan renkte kumaşlar seçmelisiniz. Ayrıca koltuk kumaşınızın renk değişimine uğramaması için üstüne vuracağı ışığı hesaplayarak yerleştirmeniz de fayda var.

Leke Tutmayan Kumaş Seçimi

Özellikle çocuklu veya evcil hayvana sahip bir aileyseniz, ya da evcil hayvanınız varsa lekelerin kalıcı olmayacağı kumaş tercihleri daha mantıklı olacaktır. Kolay temizlik her zaman vakit kazandırır. Saten kumaşlardan kaçının. Kolay temizlenebilmesi için “Tay tüyü” kumaşlar kullanabilirsiniz. Yapısı itibariyle kiri kolayca suya bırakacaktır.
Bunun yanı sıra teknolojideki gelişimler sayesinde çeşitli kimyasallarla güçlendirilen kumaş türleri bulmakta mümkün. Bu teknolojiler sayesinde suyu dahi içine hapsetmeyen bir koltuğa sahip olabilirsiniz.

Dayanıklı Kumaş Seçimi

Kumaşın dayanıklılığı bir yerde görecelidir. Koltuğun kullanım ve temizlenme sıklığına dikkat etmekte yarar var. Çok sık yıkandığında yıpranmayacak yapıda kumaşlar tercih etmelisiniz. Ayrıca eğer evcil hayvanınız veya küçük çocuklarınız varsa darbe alması durumunda geri dönüşü olmayan deri kumaştan kaçınmanız lazım. Özellikle ev kedileri deri koltukları tırmalamaktan çok büyük zevk alırlar.

Kumaşı uzun süre kullanmak istiyorsanız sık dokunmuş bir yapıya sahip olmalıdır. Eğer yeni tür “soft” kumaşlar tercih ederseniz, üstüne bir de kahve tonları size uyuyorsa işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Hem lekeleri görmeyecek, hem temizliği kolay bir hale getireceksiniz.

Koltuk türünüz kanepe ise günlük kullanım için mukavemet gücü yüksek şölin kumaş tercih edebilirsiniz. Soft kumaşlar da temizlik açısından etkili olacaktır ancak kullanım sıklığı göz önüne alındığında dayanıklılık sizin için birinci öncelik olmalı.

Oturma gruplarında ise eğer tay tüyü tercih etmek istemiyorsanız en yakın alternatifiniz kadife olabilir. Renk seçimine göre her ihtimalde kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git