Mutfaklarda Tavan Kullanımını Hangi Aksesuarlar İle Sağlarız

Mutfaklarda Tavan Kullanımını Hangi Aksesuarlar İle Sağlarız
9 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.181 kez okundu.

Mutfak, bir evin en üretken alanıdır. Bizi şifalandıran, doyuran ve pek çoğumuz için en çok zaman geçirilen yer olan mutfağın, görüntüsü de hoş olmalıdır. İlham verici, rahatlatıcı ve iştah açıcı olmalıdır dolayısıyla yalnızca dolaplar, tezgah değil, tavanın da incelikle tasarlanması iyi olur.

Her tarza, stile, boyuta ve bütçeye göre mutfak dekorasyon fikirlerini biraz araştırmakta ve farklı fikirlere başvurmakta fayda var.

Mutfağımızın üstünü örten, onu koruyan ve ışıklandırmayı sağlayan tavan için son yıllarda çok popüler olmuş, mutfağı ferah ve estetik gösteren en iyi uygulamalardan biri gergi tavan uygulaması.

Gergi tavan, ısıtılarak çeşitli formlara giren genelde kullanılan pvc malzemesinin özel alüminyum profillere yine ısıtılarak gerilen uygulamaya verilen addır. Kimi zaman kumaş, kağıt ya da ahşapla da tasarım desteklenebilir.

Mutfak Tavan Modelleri

Mutfak gergi tavan modellerinin, dijital gergi tavan, ışıklı gergi tavan, lake gergi tavan, akustik gergi tavan gibi çeşitleri vardır ve hangisini uygulayacağınız estetik beğeninize ve bazen de teknik ihtiyaçlarınıza kalmış. Dijital gergi tavan, tercih edilen görüntünün dijital olarak malzemeye basılıp, ısıtılarak profillere gerilip tavana montajıyla yapılırken, ışıklı gergi tavanda ise, malzemenin arkasına led ışık döşenir ve geniş, yüzeysel ve dengeli bir aydınlatma sağlanır. Akustik gergi tavan kumaşı yüksek mühendislik teknolojisi kullanılarak, sesli, gürültülü ortamlar için yapılmıştır. Aldığı ses dalgalarını özel delikleri sayesinde emerek ısıya dönüştürür. Aynı zamanda yankılanma da olmaz.

Gergi tavan mutfak, geniş ve çok yüksek olan tavanlarda, tavanı da adeta mutfağın içine katar ve bütünlüklü, estetik bir kullanım alanı yaratır. Renkli ve üç boyutlu mutfak gergi tavan modelleri geniş ve yüksek tavanlı mutfaklar için uygundur.

Stüdyo tipi evlerde ve salonla birleşmiş açık mutfaklarda ise salonla devamlılığı olan tasarımlar çok hoş bir bütünlük oluşturur ve küçüklüğü ya da darlığı hesaba kattığımızda beyaz ve bol led ışıklandırmalı gergi tavan mutfak daha geniş ve ferah görünür.

Gergi tavanlar, malzemesinin doğasından dolayı kir tutmayan yüzeylere sahip oldukları için temizliği de kolaydır. Çok rahat bir şekilde nemli bir bezle tozu alınarak silinebilir ayrıca kabloların gizlenmesi ve sorunlu tavan yüzeyinin kapatılmasında işe yararlar.

Gergi tavan mutfak her anlamda iyi bir fikir ancak başka mutfak tavan kullanım aksesuarlarından da bahsedecek olursak, ahşap ve doğal malzemeleri de mutfak dekorasyon fikirleri olarak saymalıyız. İyi bir ışıklandırma kullanarak tamamen ahşap kaplama tavanlar olabileceği gibi çok yaratıcı, insanı doğada hissettirecek tavan tasarımlarının da aklınızın bir köşesinde durmasında fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git