Oda Kapısı Modelleri

Oda Kapısı Modelleri
6 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.772 kez okundu.

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan iç oda kapıları son yıllarda hak ettiği değeri bulmaya başladı.

Geçmiş yıllarda dekorasyon konusunda listenin son sıralarında kendine yer bulan oda kapıları günümüzde değişik model ve renklerle evlerimizi şenlendirmekte.

Birçok alternatifi bulunan iç oda kapılarını Amerikan Panel Kapı, Pvc Kapı, Melamin Kapı, Kaplamalı Kapı Ve Ahşap Kapı olarak sınıflandırabiliriz.

Oda kapısı çeşitlerinden bahsetmeden önce kısaca kapı imalatı nasıl yapılır ondan bahsedelim.

 Nasıl Yapılır?

Endüstiyel amaçlı olarak yetiştirilen köknar yada ladin ağaçlarının kereste haline getirilip kurutulması üretimin ilk safhasıdır. Kurutulan keresteler çeşitli makineler vasıtası ile bir dizi işlemden geçerek seren denilen ahşap bloklar oluşturulur.Bu bloklar çerçeve haline getirilerek istenilen ölçüye göre kapının iskeleti hazırlanır. İskeletin iç kısmı beşgen şekilli kraft malzeme ile doldurulur veya kraft yerine ahşap malzemeler belli bir düzende döşenerek kompozisyon hazırlanır. Kapı çeşidine göre hazırlanan bu kapı iskeletinin üzerine plakalar tutkallanarak preslenir. Kol kilit delikleri ve cam yerleri için tekrar işleme giren kapılar son olarak kapı çeşidine göre boya cila gibi yüzey işlemlerinden geçerek teslimata hazır hale getirilir.

kapı-nasıl-yapılır

 Oda Kapısı Modelleri

 Amerikan Panel Kapı

Çoğumuzun evinde bulunan Amerikan Panel Kapılar popülerliğini yitirmeye başlamasına rağmen uygun fiyatları ve farklı modelleri ile yinede tercih edilmeye devam ediyor.

amerikan-panel-kapı

 Pvc Kapı

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Pvc Kapılar bizlere zengin bir renk kartelası sunmakta.Düz yüzeyli modellerin yanında oymalı modelleride bulunan Pvc Kapıların evlerinizi renklendireceği kesin.

Pvc-kapı-modelleri

 Melamin Kapı

Yakın zamana kadar pek bilinmeyen Melamin Kapılar artık yapı marketlerde ve kapı showroomlarında yerini almaya başladı.Ahşap desenlerle bezenmiş  görünümleri ve yüksek mukavemeti ile mekanlarınıza şıklık katacak.

Tks-melamin-kapı

 Kaplamalı Kapı

Farklı kesim yöntemleri ile elde edilen ağaç katmanlanları kullanılarak üretilen Kaplamalı Kapılar doğal görüntüsü sayesinde mekanlara farklı bir soluk getirmekte.Bununla birlikte fiyat olarak pek ekonomik olduğunu söyleyemeyeceğimiz bu üst grup kapılar ile ilgili tavsiyemiz ,karar vermeden önce fiyat ve kalite kriterlerini göz önüne alarak iyi bir analiz yapmanız.

kaplamalı-kapı-modelleri

 Ahşap kapı

Çok eski mazisi olan Ahşap Kapılar artık eski şöhretini yitirdi,bunda şüphesiz üretim aşamasının zorlu olması ve satış fiyatlarının yüksek olması ana etkenlerden. Her şeye rağmen otantik ortam yaratmak isteyen ve ağacın kokusunu hissetmek isteyenler bu gruba yönelebilirler.

ahşap-kapı-modelleri

Lake Kapı

Oda kapısı modelleri içerisinde diğer trend ürünlerden bir diğeri ise mdf plaka üzerine özel boya işlemi sonucu üretilen lake kapılardır. Mdf kapı yüzeyi üzerine cnc işlemi sonrası sınırsız model çeşitliliğine sahip olan lake kapılar en son yüzey işlemi olan lake boya işlemi sonrası son derece kaliteli ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyaz rengin hakim olduğu lake kapılar camlı yada camsız olarak üretilebilmektedir.

mdf-lake-kapı-modelleri

 Sonuç olarak her zevke ve bütçeye göre sınıflandırabileceğimiz oda kapıları mevcut. Ev dekorasyonunuz da kullandığınız renk ve tasarımlara göre seçebileceğiniz oda kapısı modellerinin mekanlarınıza farklı bir hava katacağı muhakkak. Konu ile ilgili diğer yazımız olan Mutluluğa Açılan oda Kapıları adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Görsel Kaynak : TKS Tosya Ağaç Kaplama A.Ş

oda-kapısı-modellerioda-kapısı-fiyatlarılüks-kapı-modelleri

Etiketler:

Oda Kapısı Modelleri Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Şule Karapınar dedi ki:

    Yeni eve taşındım ve bütün kapılar eski ahşap kapıydı bende internetten kapı modelleri bakmaya başladım ve bunu buldum. Lake kapıyı çok beğendim en kısa zamanda yaptıracağım

    1. İlginize Teşekkürler

Sayfa başına git