Ofis İçi Aydınlatmanın Ofis Mobilyaları Üzerine Etkisi

Ofis İçi Aydınlatmanın Ofis Mobilyaları Üzerine Etkisi
5 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 45 kez okundu.

İnsanların kapalı alanlarda geçirdiği vakit süresi her geçen gün artmaktadır. Özellikle ofiste geçirilen süre dışarıda ve evde geçirilen sürenin önüne geçmeyi başarmıştır. Ancak bu durum ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle gün ışığından ayrı kalmak ve toplantı masaları üzerine düşen yapay ışıklara maruz kalmak pek çok problemin başlangıcı olabilir. Aynı şekilde uzun saatler boyunca oturulan çalışma masaları üzerindeki yapay ışıklar da insanları yorabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

zivella-ofis-aydınlatma

Bu noktada ofisteki aydınlatma sistemlerinin olabildiğince titiz bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Aydınlatma sistemlerinin yanı sıra ofise gün ışığı girmesini sağlamak şüphesiz ki çok daha yararlı olacaktır. Bu nedenle ofis tasarımlarında öncelikle pencerelerin fazla olmasına dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda küçük pencereler ve koyu renk camların tercih edildiği ofislerde yeterli gün ışığı alınamaması nedeni ile çalışanlarda stres ve gerginlik olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışanlar bu durumdan zihinsel olarak da olumsuz yönde etkilenmektedir.

Ofis Aydınlatma Kalitesi

Ofiste yüksek aydınlatma kalitesi sayesinde öncelikle yaşam konforu ve kalitesi artırılmaktadır. Ayrıca görme yeteneğinin artması ve göz sağlığının korunması da bu şekilde mümkün olduğu için çalışanlar işlerine daha rahat bir şekilde odaklanabilmekte ve sonuç olarak da ofisteki iş verimi artış göstermektedir. Yetersiz görüş pek çok hataya sebebiyet verebileceği için işlerin gidişatı açısından son derece tehlikeli olabilir.

Ofisteki aydınlatmanın yeterince kaliteli olması renklerin doğru görülmesini, çevrenin doğru şekilde algılanmasını ve doku ya da yüzeylerin doğru şekilde tanınmasını sağlayacağı için çalışanlara büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu avantajlar sayesinde çalışanların enerjisi yükselecek, mekan memnuniyeti artacak, güvende olma duygusu yükselecek ve sonuç olarak olumlu duygularda artış oluşacaktır.

Eğer ofiste gün ışığından yararlanmak mümkün değilse yani ofisin şekli ve mimarisi buna izin vermiyorsa, mekanın aydınlatma yüksekliği ve düşüklüğü sensörler ya da kontrol sistemleri ile ayarlanmalıdır. Çalışanları yormayacak ve olumsuz etkiler yaratmayacak aydınlatma seçimleri yapabilmek için de mekanın en iyi şekilde tanınması ve planlamanın titiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu şekilde hem mutlu hem de verimli çalışanlar elde etmek mümkündür.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git