Özgün Mutfak Tasarımları

Özgün Mutfak Tasarımları
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 13.056 kez okundu.

Mutfaklar, yemeğini evinde pişirenlerin, özellikle de hanımların en çok vakit geçirdikleri yerdir. Hâl böyle olunca, çalışma alanlarını rahat ve kullanışlı bir hale getirmek, küçük dokunuşlarla özgün bir hava katmak isteyenler de mutfaklarını kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına göre dekore etme yoluna gidiyorlar.

Mutfak tasarımı yaparken dikkat edilecek ilk nokta; hijyenik, düzenli ve konforlu bir alan sağlamak olmalıdır. Yiyecek maddelerinin temas ettiği tezgâh ve masa yüzeyi pürüzsüz, kolay temizlenebilir, leke tutmayan materyalden seçilmelidir. Lavabo, büyük mutfak malzemelerinin yıkanmasına imkân sağlayan geniş evye hacmine sahip olmalı, uzun boyunlu, sağlam ve dayanıklı armatürler tercih edilmelidir. Gün ışığının içeri girmesine tamamen engel olmayan, kolay yıkanabilir, is ve leke tutmayan perdeler kullanılmalıdır.

Zemin için kolay temizlenen, nem ve leke tutmayan sudan etkilenmeyen parke veya fayanslar seçilebilir. Fırın, çalışma prensibinin gereğine göre elektrik, tüp veya doğal gaz kaynağına yakın yerleştirilmelidir. Yemek kokusunun evin diğer bölümlere yayılmasını engelleyecek olan davlumbaz, bacaya doğrudan bağlanmalı ve yüksek emiş gücüne sahip olmalıdır. Aydınlatma gereksiniminin fazla olduğu küçük pencereli mutfaklarda tavan ve tezgâh üstü olmak üzere iki tip aydınlatma birden kullanılabilir.

Mutfak dolapları ihtiyaca yönelik olarak sürgülü, yan kapaklı veya çekmeceli olarak düzenlenmelidir. Sık kullanılan araç gerekler kolay ulaşılabilen yerlere, dolapların alt kısımlarına; bıçak, makas gibi kesici-delici aletler küçük çocukların ulaşamayacağı üst çekmecelere yerleştirilmelidir. Buzdolabı, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, su ısıtıcı, kahve ve tost makineleri gibi diğer elektrikli eşyalar prizlere yakın yerlere, kullanım kolaylığı amaçlanarak yerleştirilmelidir. Mutfak balkonu varsa, mutfak çöpü ve ambalaj atıkları için iki ayrı çöp kutusu yerleştirilmelidir. Kuru gıdalar ve patates, soğan gibi dayanıklı sebzeler balkonda depolanacaksa balkonun serin ve kuru olmasına dikkat edilmeli; gıdalar kapaklı sepetlerde veya raflı erzak dolaplarında saklanmalıdır.

Mutfak tasarımı yapılırken göz önünde bulundurulan bir diğer nokta elbette ki görselliktir. Kişinin zevkine uygun mutfak modelleri mutfağın büyüklüğü ve şekli dikkate alınarak incelenmeli, ihtiyaçlar ve kullanım alışkanlıkları doğrultusunda mevcut düzene uyarlanmalıdır.  Günümüzde aydınlık, modern ve renkli mutfak modelleri yanı sıra nostaljik vintage, country tarz mutfak tasarımları da oldukça popülerdir. Mutfak dolabı, yemek masası, zemin döşemesi ve perde, jaluzi seçimi istenilen tarzı yansıtmayı sağlayan temel parçalardır. Büyük parçalara ek olarak; belirlenen konsepte uygun şekilde seçilmiş mutfak havlu ve önlük setleri, dekoratif raflar, çerçeveler, mutfak posterleri, saatler, baharatlıklar, renkli erzak kavanozları, yemek takımları gibi zücaciye malzemeleri ile de tamamlanarak farklı mutfak modelleri elde edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git