Pastel Renklerle Evinizdeki Bahar Havası

Pastel Renklerle Evinizdeki Bahar Havası
21 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.892 kez okundu.

Evimize gelen misafirlerimizi karşıladığımız mekandır salonlarımız, dekorasyonunda en özen gösterilen, hep temiz ve misafir ağırlamaya hazır odamızdır salonlarımız. Salonlarımız pastel tonlarını kullanarak çok daha özel ve iç açıcı mekanlar haline getirebiliriz, pastel tonlar bazen romantik bir hava estirirken bazen de bizleri nostaljiye götürür. Ayrıca evimizin her alanında da kullanılabilecek cıvıl cıvıl renklerdir pastel tonlar, pudra pembe, fildişi, şampanya rengi, beyaz, açık yeşil ve doğadaki çiçeklerin her rengini salonumuzda kullanabiliriz.

Pastel tonları salonumuzda kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktaları var. Pastel tonlar genelde açık tonlar olduğundan salondaki ev tekstil ürünlerinde; yastıklar, perde ya da halı, koltuk renginde ya da duvar boyasında hep aynı tonları kullanmamamız gerek, renkler arası koyu açık geçişler yapıldığında görsel olarak daha baskın ve estetik bir görünüm olur, örnek olarak duvar boyasını fildişi ya da beyaz tonlarında kullanmışsak koltuklar bir ton daha koyu olmalı ki duvar ile koltuk arasında renk geçişi olsun yoksa silik ve cansız bir görünüm olur. Yine sade ve baskın tonlarda dekoratif malzemeler kullanabiliriz daha şık bir salon istiyorsak, özellikle pastel tonlar kır çiçeklerinden aldığı renkleri pembe, mor gibi yapma çiçek sepetleriyle salonumuzda bahar havası estirebiliriz. Salonumuz dar ise pastel tonlar daha ferah ve geniş bir görünüm sağlayacaktır fakat dar salonlarda da L şeklinde koltuklar tavsiye edilmez çünkü kullanım alanını daha da küçültecektir bunun yerine köşe koltuk takımlarını tercih etmelisiniz. Yine duvarınızda kullanacağınız boyanın rengi fildişi, şampanya rengi ya da beyaz tercih etmeniz salonu daha geniş ve ferah bir görünüm almasını sağlar.

Salonumuzda biraz nostaljik ve retro görünümü istiyorsak farklı ev aksesuarlarıyla da bohem bir hava yaratabiliriz, eskitme pastel renge boyanmış ahşap sehpalar, küçük sandıklar, desenli yastıklar, perdeler ile 50’lerin 60’ların ev modasına gidebiliriz nostalji sevenler için. Unutmayın ki salonlarımız evimizin en kıymetli kullanım alanıdır renk, mobilya ve aksesuar seçimi ev sahibesinin karakterinden yansımadır, neşesinin, huzurunun dışa vurumudur, ayrıca pastel tonlarındaki bir salon kışın o gri kasvetinden sizi alır yazın da baharı salonununda yaşarsınız.

Pastel tonlarını sadece salon renkleri olarak düşünmemek gerek, sarılı, mavili, lila renginde çok iç açıcı bir banyonuz olabilir, nedense bazı banyolarda siyah ve kahverengi renkleri kullanılır, bu renkler zaten genelde küçük olan banyoları hem karanlık hem sıkıcı gösterir, banyonuzda da ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz, kısacası bahar renklerini evinizin her alanında her köşesinde mutfakta dahi olmak üzere aksesuarlarınızla zenginleştirip evinizde renklerin psikolojinize etkisini hissederek hem şık, hem ferah hem de sakin huzur dolu bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git