Renklerin Yemek Odası Dekorasyonunuz İçin Önemi

Renklerin Yemek Odası Dekorasyonunuz İçin Önemi
4 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.463 kez okundu.

yemek-odası-modelleri1

Yemek odaları hem renkli hem enerji ve huzur veren ve kişinin kendini içinde rahat ve iyi hissedeceği en önemli mekanlardan birisidir. Millet olarak vaktimizin büyük bölümünü geçirdiğimiz yemek saatleri ile yemek odalarının en önemli unsuru, her odanın dekorasyonunda da olduğu gibi boya seçimidir. Peki, yemek odası dekorasyon fikirleri nasıl olmalı? Renkler her insan üzerinde farklı izlenimler yaratabilir. Bu sebeple yemek odaları dekorasyonu için boya rengi seçerken, kullanacak kişilerin zevklerini ve isteklerini göz önüne alarak seçim yapmanızda fayda var.

İşte size renkler hakkında birkaç küçük ipucu:

KIRMIZI

kırmızı-yemek-odası

Kan akışını hızlandıran ve iştah açıcı özelliği bulunan kırmızı rengi yemek odası tercihinde birinci sırada yer almaktadır.

YEŞİL

yeşil-yemek-odası

İnsanlar üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunan ve güven hissi oluşturan yeşil rengi, kişilere doğayı hatırlatır ve beyaz ya da mavi ile birlikte kombinlenebilir. İnsanların yemek yerken huzurlu hissetmesini istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

MAVİ

mavi-yemek-odası

Mavi sakinliğin temsilidir. Ama otorite ve verimlilik ile bağdaştırıldığı düşüncesiyle de seçilmektedir.

SİYAH

siyah-yemek-odası

Siyah renk güç, hırs ve tutkunun simgesi olarak kullanılır. Mesela; Japonya’da mutluluğun simgesi olarak kullanılırken, Türkiye’de matemi temsil etmektedir. Fon rengi olarak siyahın seçilmesinin konsantrasyonu artırdığı bilinmektedir. Siz de yemek odanızda ciddi bir hava yaratmak istiyorsanız siyah fonu tercih edebilir üzerine başka bir renk ile değişik bir hava katabilirsiniz.

PEMBE

pembe-yemek-odası

Pembe renk kişiyi rahat hissettirdiği düşünülen bir renktir. Bu sebeple günümüzde genellikle yeni gelin evlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

MOR

mor-yemek-odası

Nevrotik yani sinirsel duyguları ortaya çıkarttığı kanıtlanan mor rengi yemek odanızı dekore ederken kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü sinirlilik hali ve stresli bir ruh hali yemek yerken olmasını isteyeceğimiz en son duygudur.

SARI

sarı-yemek-odası

Kalıcı bir etki bırakmayan ama aynı zamanda dikkatleri üzerine çeken bir renktir. Tek renk olarak kullanımını pek önermezken renklendirme de kullanılması hoş bir hava yaratabilir.

BEYAZ

Saflık ve temizliği simgeleyen beyaz, tercih edildiği zaman renkli objeler ile kolaylıkla kombin yapılabilmektedir. Eğer siz de sıkılarak sürekli obje değiştirmek isteyenlerdenseniz, beyaz sizin en yakın dostunuz olabilir. Böylelikle hem ferah bir ortam tercih ederken hem de sıkılmaktan kurtulabilirsiniz.

Yemek odaları renk seçimiyle ilgili dekorasyon fikirlerimizin yanın da Yemek Odası Takımı seçimi ile ilgili tavsiyelerimize de göz atabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git