Sabahları Kahve İle Uyananlar İçin

Sabahları Kahve İle Uyananlar İçin
29 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 24 kez okundu.

Birçoğumuz için günün ilk etkinliği kahve içmektir. Keyiftir ama daha çok ihtiyaçtır. Neredeyse kahve ile gözümüzü açabildiğimize inanırız, kendimize geliriz, uyanırız.

Kahve için pek çok şey söylenir. Zararlı olduğu, yararlı olduğu, kırk yıl hatırı olduğu, Türk olduğu, Yemenden geldiği, arbicası, robustası… Her halükarda, hangi türü olursa olsun seveni için kahve çok özel bir yaşama ayrıntısıdır.

Kahve Yararlıdır

Kahvenin yararlarından dem vurmayı tercih ederiz. Gerçek bir uyarıcıdır. Sabahları aç karnına içmenin zararlı olduğu söylenir. Oysa tam aksine kahve bir antioksidan kaynağıdır. Dolayısıyla vücut hücrelerini koruyan bu maddeyi keyifle yudumlamanın hiçbir mahsuru yok. Kalp sağlığını koruyan, kansere karşı vücudu savunan yine kahvedir. Şeker hastalığını önleyen unsurlar içerir. Parkinson hastalığını engeller, geciktirir. Vücut yağını yakmanıza, sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olur. Doğrusu bir fincan kahve daha ne yapsın da insanoğluna yaransın. Üstelik kırk yıl hatırı var.

Elbette bu bahsettiğimiz olumlu özellikleri sade kahveler için sıralıyoruz. Fayda konusunda şampiyonun Türk kahvesi olduğunu da söyleyebiliriz. Şu üçü bir arada karmaşık yapılar için aynı faydadan söz etmek mümkün değil. Ve yine, elbette her şeyin fazlası zararlıdır. Suyu bile fazla içtiğimizde zehirlenebildiğimize göre kahveyi tadında bırakmakta yarar var. Günde birkaç fincanın üzerine çıkmamak gerekir.

Ayrıca kahve, dünyada petrol gibi piyasa oluşturmuş güçlü bir emtiadır. Bu da hak ettiği bir başka özelliktir.

Kendisinden bu kadar övgüyle bahsettiğimiz kahvenin içimini daha da yüksek bir keyife dönüştürecek kahve bardağı tasarımları da çok dikkat çekicidir.

Birbirinden ilginç kahve bardağı modelleri, gün içinde özelleştirdiğimiz, sürekli kullandığımız eşyalarımız haline gelir.

Evlerimizde en güzide mutfak eşyalarımızın başında kahve bardağı takımları, fincan takımları gelir.

Üstelik Kırk Yıl Hatırı Var

Kahve dostlukları üretir pekiştirir. Üstelik gerçekten, kırk yıl hatırı olabilecek dünyadaki tek içecek odur. O bu unvanı hak eden meziyetlere sahip.

Bu estetik, güzel, eğlenceli bardaklarla dinlenme molalarımızı, dolayısıyla günümüzü biraz daha güzelleştirebiliyoruz. Kendimize özel belirlediğimiz tasarım fincanı bizden başkası kullanmaz. Bize aittir, özelleşmiştir, bunu herkes bilir. Her kahve dostunun da zaten kendi kupası ya da fincanı mutlaka vardır. Çay tutkunlarını da unutmayalım Çaysız Yapamayanlar İçin Çaydanlık Modelleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git