Salonda Hükmü Büyük: Yemek Masaları

Salonda Hükmü Büyük: Yemek Masaları
17 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.544 kez okundu.

Yemek Masası Modelleri

Yemek kelimesinin bile büyük bir önem taşıdığı ülkemizde, yemek odası dekorasyonu deyince akla ilk olarak modern yaşam tarzının benimsendiği son yılların etkisi ile salonlar gelmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki evin salonunda başköşeyi, yemek odası takımı adı altında konsol, vitrin, yemek masası ve sandalyeleri işgal etmektedir.  Bu yemek odaları da bir nevi vitrin görevi gördüğünden dolayı hem göze hitap etmeli hem de kalabalık misafirler geldiği zaman rahat ve kullanışlı olmalıdır.

Bu sebeple yemek masası fikirleri hakkında fikir sahibi olmak isteyen siz değerli okurlarımız için bu yazımızı hazırladık.

Yemek masaları nereye konumlandırılmalı ve ne şekilde olmalıdır?

Evinizin salonuna göre yemek masası seçmek yararınıza olacaktır. Dar bir salona kocaman bir yemek masası seçmek ya da tam tersi geniş bir salona minicik bir masa seçmek doğru bir tercih olmaz. Ayrıca masanız açık bir alanda, kirişin altında olmamalı, mutfağın yakınında ama ön kapının uzağında bulunmalıdır ve kesinlikle tuvalete bakmamalıdır.

En uygun masa seçimi ise ahşaptan yana olmalıdır. Yardımcı masalar ya da büfeler ise odanızda yer olduğu sürece tercih edilebilir. Ama bolluk ve bereketi simgelemek için odada yeterince yer olması gerektiğini unutmayın! Eğer yemek odanız küçük ise ayna tercihi yapmanız sizin yararınızadır. Çünkü hem yemek miktarını arttırır hem de odayı büyük gösterirler.

Kare, dikdörtgen, oval ya da yuvarlak biçimde olan yemek masası tasarımlarını diğer mobilyalarınızla uyum sağlayacak şekilde seçmelisiniz. Eğer seçiminiz kare ya da dikdörtgen bir masaysa yuvarlak köşelerinin olması uygundur. Çünkü dik köşeler keskin bir çizgi oluşturur. Yuvarlak masalar ise çevrelerinde oturanların rahatça sohbet etmelerine olanak sağladığı için önerilmektedir.

Peki, Nasıl bir yemek odası takımı ihtiyacınızı karşılar?

Öncelikle isteklerinizi ve bütçenizi bir göz önüne alın, daha sonra salonunuzun istediğiniz yemek masası modelleri ile uyuşup uyuşmadığına bakın ve ona göre tercihinizi yapın. Tek tek seçilerek dekore edebileceğiniz gibi takım alarak da salonunuzu düzenleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken tek nokta, küçük alanlarda az mobilya tercihi edilmesidir. Konuyla ilgili diğer yazımız olan Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır ?başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git