Yaratıcı Çocuk Odası Tasarımları

Yaratıcı Çocuk Odası Tasarımları
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.065 kez okundu.

Hiç şüphesiz çocuklar, ailelerinin en değerli varlığıdır. Ebeveynler çocuklarına huzurlu, güvenli, mutlu, sağlıklı ve rahat bir hayat sağlamak amacıyla ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Bu bağlamda çocukların vakitlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri odaları da onlar için en iyisi düşünülerek tasarlanmalıdır. Çocuk odası düzenlemede öncelikli olarak güvenli bir ortamın oluşturulması sağlanmalıdır.  Sivri köşeli çıplak ahşap veya çelik mobilyalar yerine yuvarlatılmış uçlu, dolgu destekli, döşemeli mobilyalar kullanılmalıdır. Çarpma ve devrilme riskine karşı vitrin tarzı camlı oyuncak ve kitap raflarının yerine çocukların kolaylıkla ulaşabileceği alçak boylu dolaplar, sepetler veya sandıklar tercih edilmelidir. Deprem sırasında devrilme riski göz önünde bulundurularak kıyafet dolabı, kitaplık, ranza, çalışma masası gibi büyük parçalar duvara ve yere sabitlenmelidir.

Kız Çocuk Odaları

Çocukların erişebileceği yükseklikteki prizler kapatılmalı veya güvenli, kapaklı prizler kullanılmalıdır. Çocuk odası tasarımında dikkate alınacak bir diğer konu ise odanın çocuğun ihtiyaçlarına yönelik olarak düzenlenmesidir. Oyun dönemi çocukları için, renkli, geniş oyun alanı sağlayan, kaza riskini minimize edecek öngörülerle düzenlenmiş bir tasarım tercih etmek uygunken; okul dönemi çocukları için iyi aydınlanan, ışığı çalışma masasının sol tarafından alan, ergonomik çalışma sandalyesi ve bilgisayar masası bulunan sade bir tasarım daha uygun olacaktır.

Çocuk odası düzenlemedeki en önemli noktalardan biri de çocuğun cinsiyetine ve ilgi alanlarına uygun eşya seçimi yapmaktır. Kız çocukları için çocuk odası tasarımı yapılırken popüler çizgi film karakterleri, prenses veya çiçek temalarıyla, sevimli hayvan figürleriyle süslenmiş, pembe, mor, yeşil, turuncu veya kırmızı renklerin hâkim olduğu mobilya ve tekstil ürünleri kullanılabilir. Ayrıca dekorasyonda çocukların zevkine hitap eden çizgi karakterler ve hayali kahramanlar da tercih edilebilir. Renkli tüller, boy aynası, yatak ve kanepe fırfırları, süslü cibinlikler ve perdeler, kırlentler, pelüş oyuncaklar kız çocukları için çocuk odası hazırlanırken kullanılabilecek, odaya şık ve sevimli bir hava katan detaylardandır.

Erkek Çocuk Odaları

lunapark-cocuklari-bebek-odasi-duvar-kagidi

Erkek çocuklar için çocuk odası tasarımı yapılırken ise yine çocukların zevkini yansıtan süper kahramanlardan, video oyunu ve çizgi film karakterlerden veya denizci, yarış arabası, uzay gemisi ya da spor temalarından faydalanılabilir. Erkek çocuklar için çocuk odası dekore edilirken maskot oyuncaklar, posterler ve seçilen temaya uygun çerçeve, ayna, sandıklar kullanılabilir veya dekoratif futbol kalesi, basketbol potası gibi detaylardan faydalanılabilir. Farklı cinsiyetlerdeki çocuklar için hazırlanacak çocuk odası için ise kızlara da erkeklere de hitap eden detayların olmasına özen gösterilmelidir.

Odada en çok yer kaplayan eşya olan yataklar için güvenli ve sağlam ranzalar tercih edilebilir. Çocukların kendi zevklerine göre seçecekleri yatak örtüsü, kıyafet dolabı, çalışma ve oyun köşesi gereçleri ile kendi tarzlarını yansıtmalarına olanak sağlanabilir. Özgün ve çocukların beğenisine hitap eden bir oda hazırlamak için ihtiyaç duyulan mobilyalar ve diğer eşyalar hazır olarak alınabileceği gibi geri dönüştürülen ev eşyalarından veya zevke göre boyanmış, süslenmiş mobilyalardan da faydalanılabilir. Konu ile ilgili diğer yazımız olan Hayalleri Ufka Taşıyan Tarz Genç Odaları adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yaratıcı Çocuk Odası Tasarımları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Sibel Uyanık dedi ki:

    Bende bizim küçük yaramaza nasıl bir oda dekore etsem diyordum çok boşlukta kalmıştım bu oda modelleri mükemmel ve çok şıklar .

    1. İlginize Teşekkürler

Sayfa başına git